Hlavní město Praha

Praha je hlavní město České republiky. Leží na řece Vltavě skoro přímo ve středu Čech. Se svými skoro jeden a čtvrt miliony obyvatel na rozloze 496 km2 je to největší město České republiky. V poměru k jiným světovým městům je to 15. největší město Evropské unie. V Praze sídlí většina českých správních institucí. Nejdůležitější jsou asi prezident republiky, parlament vláda, jeden ze dvou vrchních soudů a další orgány. Dále je Praha také sídlem většiny největších společností v České republice.

 

Pamětihodnosti

Praha je šestým nejnavštěvovanějším městem Evropy. A není se čemu divit, protože díky své velmi bohaté historii má jedno z nejhezčích historických center na světě. Dominantou Prahy je samozřejmě Pražský hrad. Určitě ale nestačí říct jen Pražský hrad, ale musí se zmínit i třeba katedrála svatého Víta nebo bazilika svatého Jiří. Dalšími významnými a úžasnými památkami jsou například kostel Matky Boží před Týnem, kostel svatého Mikuláše, kostel Narození Páně, velkolepý Vyšehrad, Betlémská kaple, palác Kinských, Thunovský palác, Kolovratský palác, Strahovský klášter, Emauzský klášter, Anežský klášter a další. Dále tu jsou také stavby určené pro vzdělání a kulturu jako třeba Karolinum, Národní divadlo, Národní muzeum, Klementinum nebo Rudolfinum. A v neposlední řadě také samozřejmě stavby jako slavný Karlův most, Staroměstská radnice nebo Obecní dům. 

Doprava

Jako městská hromadná doprava se v Praze využívají tramvaje, autobusy a hlavně metro. Co se týče meziměstské dopravy, tak Praha je nejdůležitějším železničním uzlem v České republice a je velmi důležitý i v rámci Evropy. Do Prahy i z Prahy cestuje denně obrovské množství lidí také pomocí autobusů. Určitě také nesmíme zapomenout na letadlovou dopravu, protože v Praze je velké mezinárodni letiště, které se jmenuje od roku 2012 Mezinárodní letiště Václava Havla Praha.

 

Sport

Praha je domácím městem velkému množství klubů. Mezi nejznámější patří například fotbalové kluby AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, FK Dukla Praha, Bohemians 1905 nebo FK Viktoria Žižkov. Aktuálním nejúspěšnějším z nich je AC Sparta Praha, která si v sezoně 2013/2014 drží s mírným náskokem první místo v nejvyšší české fotbalové lize. V hokeji to jsou zase například HC Slavia Praha, HC Sprata Praha nebo HC Lev Praha. V Praze sídlí samozřejmě také spoustu jiných úspěšných klubů z jiných sporů, odehrává se tam spousta sportovních událostí a nachází se tam spoustu sportovních hřišť, stadionů či sportovních hal.

 

Více na téma skartace a Praha.

Copyright (c) 2013  REISSWOLF